Anasayfa Tarifler
caganlar.com.tr

  • Malzemeler
     

3Patlıcan

3 Kabak
 

  • İç Malzemesi

 

3 Çorba Kaşığı Zeytinyağı

1 Kuru Soğan

2 Domates

2 Çay Kaşığı Şeker

2 Çay Kaşığı Tuz

1/2 Demet Maydonoz

2 Fincan Kelle Peyniri

2 Fincan Tuzsuz Lor Peyniri

2 Yumurta

2 Çorba Kaşığı Un

1 Yumurta Sarısı

  • Yapılışı

Patlıcanlar sapları alınmadan ortadan ikiye bölünür ve 5 dakika kaynar suda haşlanır. Soğumaya bırakılır. İçi yarım etli bırakılarak alınır. Alınan iç kıyılarak bir kaba konulur. Yarım soğan ufak çentilerek tavada zeytinyağı ile öldürülür. 1 çay kaşığı tuz ve patlıcanlar eklenerek 1-2 dakika sotelenir. En son kabukları ve çekirdekleri alınarak ince doğranmış 1 domates  ve 1 çay kaşığı şeker katılarak çok hafif öldürülür. Soğumaya bırakılır. Soğuyan karışımın içerisine kıyılmış maydonoz, 1 fincan kelle peyniri ve 1 fincan lor peyniri konularak karıştırılır.

En son 1 kaşık un ve 1 yumurta çırpılarak karışıma eklenir. Karışım daha önce hazırlanan kayıkların içerisine doldurulur. En üzerlerine yumurta sarısı sürülerek ve biraz da un serpilerek önceden ısıtılmış 180 derece fırına sürülür. Hafif kızarmaya başladığında üzerine çok ince rendelenmiş kaşar peyniri konularak 5 dakika daha fırında bırakılır. Fırından alınıp maydonoz ile süslenerek servis edilir.

Kabak pabucaki için ise, kabaklar kabuklu olarak hafif diri kalacak şekilde haşlanır. Ortadan ikiye bölünerek içi hafif alınır. Patlıcandan farklı olarak kabağın alınan içi, malzemeyi sulandırabileceği için kullanılmaz. Geri kalan işlemler aynı patlıcan pabucakide olduğu sırada hazırlanır. İki yemek de soğuk olarak maydonoz ile süslenerek servis edilir.